oorspronkelijk gevormd werd door een arend. Daarom is de top nu leeg. Men kan het stijlgevoel ook te ver drijven! Juist in Zieriksee bewijzen tal- looze voorbeelden, hoe voortbrengselen van ver schillende stijlperioden met elkaar kunnen har monieeren, mits ze elk op zich zelf van goeden vorm zijn. De voordeur wordt bereikt over een bordes met kunstig gesmeed hek. Voor dit bordes werd oudtijds het schavot opgeslagen. Het hek werd dan naar binnen weggedraaid ter afsluiting van den bordesopgang. De folterwerktuigen zijn verhuisd naar de Haagsche Gevangenpoort; het beulszwaard (Solingen, midden 16de eeuw) heb ben we in het gemeentemuseum kunnen beschou wen. Inwendig bezit het Steen arrestantenhokken met opschriften en ijzeren kooien, alles volgens J. C. Overvoorde „meer typisch dan kunstvol". In de enorme keldergewelven bevindt zich een fol- terring. De achterzijde is ouder, maar of deze steenen reeds gevoegd zijn in 1358, het stichtings jaar, valt zeer te betwijfelen. Sinds de opheffing der rechtbank in 1923 mist het gebouw een be stemming. En hiermede zijn we feitelijk al aan het eind van deze rubriek, want de andere openbare instellin gen als waterschap, kantongerecht, belastingen en tot voor kort de posterijen zijn alle ondergebracht in Voormalige patriciërswoningen en kunnen dus beter in de desbetreffende af deeling ter sprake komen. In 1940 kwam een nieuw postkantoor tot stand, dat hier even mag worden vermeld wegens 44

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 50