Sterkte, Matigheid en Voorzichtigheid) en daar tegenover Gerustheid en Overvloed, als zinnebeel den van een wijs stadsbestuur. Het tweede beeldt de hoofdneringen der stad uit: visscherij, land bouw, handel en zoutziederij. Behalve portretten uit de koninklijke familie hangt er een schilde rijtje van een bepruikten heer. Dat is Pieter Mog- ge. Hij dankt deze eer niet aan het feit, dat hij meermalen burgemeester was (Zieriksee bezat tot 1827 twee burgemeesters, die evenals de Romein- sche consuls voor één jaar gekozen werden) en tenslotte vele jaren afgevaardigde van Zeeland in de Staten-Generaal, maar aan zijn formidabel ver mogen, waarvan hij in 1743 420.000 bestemde voor de stichting van een academie in zijn geboor testad. Weliswaar is dit schoone plan gestrand op het verzet van Leiden, dat geen mededinging duldde, maar na veel geharrewar is het kapitaal ter beschikking gekomen van het stadsbestuur. Uit de rente is o.a. de hier besproken verbouwing be kostigd, waarvoor de regenten 24.000 1200 per hoofd) uit eigen zak hadden voorgeschoten tegen 3 rente. Die vroede vaderen zetelden op de kussens langs de met verguld houtwerk af gezette wanden (alles gerestaureerd in 1902), die sindsdien zijn afgedaald tot publieke tribune. In haar soort is de heele inrichting aangenaam voor het oog, al zouden wij aan het „oude en ruwe" de voorkeur geven. Van dit oudere is nog iets te zien in de secretaris kamer (zoldering). Ook voor deze kamer heeft 40

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 46