tische schouw met beeldjes op de draagsteenen en met haar kap van geprofileerde ribben in den ouden luister hersteld worden. Van den kant van Brouwershaven komende be treedt men Zieriksee door de Nobelpoort, misschien nog de meest „Middeleeuwsche" van het trotsche drietal. Vijf en dertig meter hoog heft zij haar beide ronde hoektorens met de lange zes- tien- en achtkante spitsen ter weerszijden van het hoofdgebouw. De stijl wijst op de tweede helft der 15de eeuw. In 1494 wordt de poort genoemd, maar reeds in 1398 is sprake van een Nobelstraat. De volksmond beweert, dat twee adellijke joffers, Anna en Maria Nobel, den bouw bekostigd hebben en dat de eene spits opzettelijk ietwat krom is uit gevallen, omdat een der dames gebocheld was. Waarbij de historicus opmerkt, dat omstreeks 1300 een familie Nobel het slot Herkestein bij Brouwershaven bewoonde, maar dat er geen en kele aanwijzing is, dat deze zich voor de verfraai ing van Zieriksee zou hebben geïnteresseerd. De muren der torens (1.30 meter dik!) bestaan uit Middeleeuwsche reuzenmoppen in Vlaamsch verband: afwisselend een roode strek en een grae- nig verglaasden kop. De eikenhouten poortdeuren zijn beslagen met dikke spijkers. De spitsboog doorgang omlijst een gezicht op de lage huisjes van de Korte Nobelstraat met den blanken koren molen „De Hoop" op den achtergrond. Dikke zij deurtjes geven toegang tot voormalige wachtloka len, die ook wel gediend hebben om landloopers 33 Zieriksee 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 39