bergsteen bezit schietgaten en sleuven om koken de olie en andere liefelijkheden op de hoofden der bestormers te doen nederdalen. Evenals in de andere poorten zijn nog de zware in de stadskleu ren geschilderde deuren aanwezig, waarin we het kleine deurtje of klinket opmerken, dat de portier na sluitingstijd tegen betaling van een stuiver opende voor laatkomers. De gleuf voor het valhek gaapt boven ons hoofd. Boven den korfboog van den doorgang een steen met het wapen van Zie- riksee: een zwarte leeuw op een rood veld. Van den Grachtweg hebben wij een goeden kijk op de flanken van het poortcomplex. Met de oogen volgen wij de sierlijke wendingen van de leien daken en we vragen ons af, of de daaronder zicht bare, gedeeltelijk dichtgemetselde, weergang met kanteelen vroeger open gelegen heeft. Te oordee- len naar de gesteldheid van den steen, die aan den bovenkant niet verweerd en eenigszins uitgebogen is, moet deze vraag ontkennend beantwoord wor den. Midden in den zijmuur bevinden zich kijk- spleten met ronde openingen voor kanonnen, die een deel van de gracht konden bestrijken. Het tot diep in de gracht reikende muurwerk is verval len. Moge de restauratie, waarvoor een vroegere stadgenoot een belangrijk bedrag legateerde en waarvoor de teekeningen al jaren klaar liggen, niet al te lang meer op zich laten wachten! Dan zal ook het leelijke brandspuithuis verdwijnen, dat aan de stadzijde den aanblik stoort, en dan kan de zaal in het Noordelijke gebouw met haar Go- 32

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 36