De oude gedaante wordt thans het dichtst bena derd door de Zuidhavenpoort, die zich boven een spitsbogigen doorgang verheft als een dreigend vierkant gevaarte van rooden baksteen, tallooze malen door kunstenaars afgebeeld. De naam komt het eerst voor in 1442. Op eiken hoek is een rond torentje met leien spits uitgebouwd. Het hoofdgebouw wordt bekroond door een acht kant open koepeltorentje (2de helft 16de eeuw, vernieuwd in 1858) met een dolfijn als windvaan. In dit koepeltje hing in de 17de en 18de eeuw een klein carillon, waarvan tot 1943 twee klokken waren overgebleven, die den tijd aangaven. De slagklok is in 1550 gegoten door Peter van den Ghein te Mechelen uit het metaal van een oudere klok, die blijkens het opschrift 192 jaren in het stadhuis gehangen had en door veelvuldig gebruik versleten was, vermoedelijk dus de oude alarm klok. In 1774 en 1779 is dd poort aan drie zijden met nieuwen baksteen bekleed. Alleen de Noord muur vertoont nog de oude Zeeuwsche moppen met heelemaal bovenaan een tandlijst (eind 15de eeuw?)Ook van de zandsteenen banden en hoek- blokken, die den aanblik verlevendigden, is wei nig overgebleven. De vensters zijn gewijzigd of gedicht en het geheel is er dus niet mooier op ge worden. In de weergang vlak onder het dak zijn schietgaten uitgespaard. De talrijke ankers zijn aangebracht in de 19de eeuw, omdat het gebouw overal begon te scheuren. Aan de stadzijde geeft een vierkante traptoren toegang tot de eerste 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 33