levering van alle privileges (later teruggegeven door zijn dochter Maria de Rijke) en een boete van 30.000 (ter vergelijking diene, dat de to renbouw 94.566 heeft gekost)Bovendien werd Zieriksee getroffen door het interdict (verbod van alle kerkelijke bedieningen) en voorzien van een bezetting. En toen in het laatste bedrijf der Hoek- sche en Kabeljauwsche twisten de poorters het belegerde Sluis voorzagen van levensmiddelen en krijgsvoorraad, volgde in 1491 weer een ge voelige strafoefening door Albrecht van Saksen. De hevigste klap was echter een kleine eeuw later het Spaansche beleg van October 1575 tot Juli 1576. De beroemde doorwading van het Zijpe had de Spanjaarden op het eiland gebracht. De bur gers grepen naar het laatste redmiddel en door staken de dijken. Heel Schouwen liep onder en het heeft jaren geduurd, totdat men het zilte nat weer kwijt was. En wat de elementen spaarden, vernielden en roofden de soldaten. Toen Mondra- gon eindelijk de overgave had afgedwongen, was er weinig meer te halen en weldra verlieten de ontevreden Spanjaarden het uitgemergelde eiland weer. Stad en dorpen waren volslagen geruïneerd en grootendeels ontvolkt. Onder dergelijke omstandigheden is het niet ver wonderlijk, dat de toren niet voltooid is. Eerder moeten we ons verbazen, dat er nog zoo'n impo sant brok verrezen is en dat men tegelijk kans heeft gezien een kerk te bouwen, die de grootste van Zeeland was. Ook in de 16de eeuw zijn nog 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 18