1400 had volgens den kroniekschrijver Reygers- bergh Zieriksee meer groote schepen in de vaart dan eenige andere stad in Holland of Zeeland: Het gold voor de tweede Zeeuwsche stad, maar soms scheen het Middelburg te overvleugelen. Toen in 1506 Philips de Schoone naar Spanje voer om de regeering over Castilië op zich te ne men en in 1517 zijn zoon Karei V om de Spaan- sche koningskroon te aanvaarden, reisden deze vorsten aan boord van Zierikseesche vaartuigen. In de trotsche handelsstad rijpte het plan om een toren te bouwen, die de hoogste ter wereld moest zijn. De Mechelsche bouwmeestersfamilie Kelder mans leverde het stoute ontwerp. Maar nauwelijks was in 1454 het werk aangevangen, of een reeks van rampen daalde neer op de stad, alsof de he mel haar overmoed wilde straffen. Ontzettende branden legden de helft of een derde der huizen in de asch, de pest maaide bij herhaling een vier de of een derde der burgers weg. Er ging haast geen jaar voorbij zonder schrikkelijke dijkvallen. Keer op keer werd de handelsvloot getroffen door stormrampen of door zeeroovers. Tot overmaat van ramp bedreigden politieke woe lingen Zieriksee met ondergang. In 1472 ver moordden de burgers ten stadhuize twee commis sarissen van Karei den Stoute, die nieuwe belas tingen kwamen invoeren. De verbolgen hertog dreigde eerst de stad te verdelgen, maar stelde zich tenslotte tevreden met de terechtstelling van 12 belhamels, wegvoering van 24 gijzelaars, uit- 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 17