len eeuwen lang toegedekt en zijn pas in onze eeuw begonnen haar geheimen weer prijs te geven. In het binnenland wierpen de oudste bewoners vluchtbergen op om zich met hun schapen in vei ligheid te stellen bij onverwacht hooge vloeden. Enkele van die heuveltjes (er zijn er wel een veer tigtal geweest) zijn nog over, o.a. even ten Noor den van Zieriksee en bij het tramstation van El- kersee. De afgraving van een vliedberg bij Dui- vendijke heeft aangetoond, dat deze tijdens de Romeinen nog nauwelijks boven het maaiveld uit stak, maar in den loop der eeuwen herhaaldelijk is verhoogd, zooals het tegenwoordig geslacht tel kens weer hoogere vloedplanken moet opstellen. Dit is ook de eenige heuvel, waarop menschelijke bewoning is aangetoond. De andere woonheuvels vermoeden wij in de dorpskernen, die zich met kerk en kerkhof meestal eenigszins boven de om geving verheffen. In hoever deze verheffingen van natuurlijken of kunstmatigen oorsprong zijn, is moeilijk vast te stellen. Wanneer Schouwen is bedijkt, weten we niet pre cies. Later dan in de 12de eeuw stellig niet. Toen bestonden er echter al eenige plaatsjes. Een der oudste is Kerkwerve, waar Willibrord de eerste Christelijke kapel van het eiland heet te hebben gesticht. Oud zijn ook Elkersee (vermeld in 1156) en het nu verdwenen Bommenede (1165) ten Noorden van Dreischor. Verreweg de meeste na men duiken op in oorkonden uit de 13de eeuw, maar kunnen toen al lang bestaan hebben. Noord- 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 13