een effect dat ontstaat, indien een langen tijd niet gespuid kan worden, het water daardoor in de grachten rijst dan is het verband eveneens verbroken. In het goede profiel staat verder de breedte der kade in goede verhouding tot de breedte van het water. Het laatste, doch bijkomstige element is de hoogte der huizen. Eenmaal hierop opmerk zaam gemaakt, zult gij zelf gaan beoordeelen op welke punten in Amsterdam het grachtprofiel harmonisch is. Er is een groot onderscheid b.v. tusschen het oude gedeelte der Heerengracht tot aan de Leidschestraat en het een vijf en twintig jaar later aangelegde deel van Leidschestraat tot Amstel. Er is nog een ander, op zichzelf staand type in ons land: de bruggen over de Oude- en Nieuwegracht te Utrecht. De kade ligt daar zeer hoog boven het water; zoo hoog, dat men op de gedachte kwam deze hoogte te gebruiken. (Afb. 56). Een tweede, smalle kade, meer verband hou dend met het water, werd aangelegd. Zij dient als loswal van goederen, welke geborgen worden in de, onder de bovenkade en de huizen doorloopende kelders. Utrecht is hierin eenig onder de steden; slechts te Leeuwarden vinden wij iets, dat er op lijkt, het is het kleine gracht gedeelte „de Kelders" genaamd. In Utrecht is het grappige, dat de hoornen op de beneden- kade staan geplant. Maar tot welke intieme, innig poëti sche stadsbeelden voert dit bij de Nieuwe Gracht! De brug met haar meer „vleesch" de afstand tusschen bovenkant brugdek en onderkant boog ook de enkele, getermijnde boog zelf, werkt als een scherm in het beeld, een afslui ting, welke door grootere openheid van den boog eenigs- zins wordt goedgemaakt. Aan die openheid danken wij den intiemen doorkijk. (Afb. 57). Vergelijken wij de Amsterdamsche bruggen met elkaar, dan zullen wij bemerken, hoe zij niet alle hetzelfde zijn. Eén van stijl, zijn het toch persoonlijkheden, ieder met haar eigen eigenaardigheden. Zoo was er b.v. de brug voor de Heerengracht over de Brouwersgracht. Deze leek 88

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 99