80 een combinatie van een vakwerkliggerbrug en een „grond- grijper", waarmede grond wordt uitgebaggerd en ver plaatst. (Fig. 12). De Hemel beware ons voor de ont siering van ons landschap met zulke bruggen. Al zullen er voordeelen zijn bij een „Strauss"brug, daar staat tegen over, dat de onderbouw duurder is. In ons land met zijn slappen bodem is dit een nadeel voor de toepassing. Men heeft het geheel van stijlen en tegen wicht aanvaardbaar willen maken door het weg te werken in een poortgebouw, doch dit is verkrachten van den zui veren constructieven opzet. Dit poortgebouw, óf wel van ijzer, óf wel van bak- of natuursteen, een stuk zuivere architectuur wordt dan een plompe massa tegenover de klap. Zoo'n bouwwerk maakt ook de brug onnoodig duur. Op deze plaats wil ik nog wijzen op het goedkoopste soort beweegbare brug: De Rolbrug Zooals haar naam zegt, wordt zij op rollen achteruit ge trokken. Zij dateert reeds uit de oude tijden. Volgens Viollet-le-Duc, in zijn „Dictionaire de 1'architecture fran- gaise", artikel „Ponts", waren zij in de Middeleeuwen veel in gebruik in Zuid-Frankrijk en Italië. Ook Gautier geeft in zijn werk er een voorbeeld van. In de 18de eeuw waren zij dus nog in gebruik, doch in de 19de eeuw worden zij schaarsch. Dit heeft zijn oorzaak, want de rolbrug is het meest geschikt voor voetgangersverkeer en dan voor kleine overspanningen. In ons land werden zij weinig toegepast. Er was een belangrijke houten rolbrug, met een over spanning van 8 m, over de ringvaart der Haarlemmermeer nabij Haarlem. In ijzer uitgevoerd zijn zij zeer zeldzaam. Ik ken er slechts twee: de brug over de Donge bij Geer- truidenberg, doch weet niet of zij is vervangen en die te IJmuiden. Het type van sinusoïde (Fig. 9) heeft een aardige her leving van eigen karakter gevonden in een serie „ballen"- brugjes over de ringsloot om het „Openlucht-theater" in het Boschplan te Amsterdam. Het zijn dubbele wipbrug-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 89