met sprongen naar boven, de hoogte volgt schoorvoetend, een vierkanten, zelfs een liggenden rechthoekvorm ont staat. Hier ligt de kern van het vraagstuk: een architecto nisch bevredigende oplossing voor den vorm der hamei te vinden, een vraagstuk, dat uiterst moeilijk is op te lossen. Kan technisch de breedte, betrekkelijk gesproken op iedere maat worden gebracht, met de hoogte is dit niet het geval. Deze hangt samen met de lengte en zwaarte der klap. Hierbij treedt het parallelogram van krachten bepalend op. Bovendien heeft het te hoog plaatsen der balans geen zin. Sedert 1902 wordt in Amsterdam een oplossing toegepast ter vermijding van den gedrukten indruk, n.m.1. de vol gende: de hameistijlen worden als twee zelfstandige onder- deelen opgevat en hooger dan de balans opgetrokken; geen balk verbindt hen, de balans ligt niet op het juk, doch draait tusschen de twee vrijstaande stijlen. Ter plaatse der draaipunten wordt de balans versterkt door een ligger. Wij wezen er reeds op, dat bij andere bruggen in den lande het niet bij dien eenen ligger blijft, maar dat meerdere liggers en windverbanden de balans geheel en al haar ka rakter van lichtheid ontnemen. Dit teveel aan ijzer werkt zeer onrustig op het uiterlijk der brug, vooral waar de balansarmen door haar groote constructiehoogte toch al een zwaren indruk maken. In 1915 schreef wijlen Ir A. W. C. Dwars in het „Technisch Gemeenteblad" een uitstekend artikel over de ijzeren ophaalbrug. Terecht wijst hij op het euvel van het te log worden der balans tegenover de hamei. De oorzaak ligt in het uitsluitend zich richten op een mini mum materiaalgebruik, waarmede toch een constructie van voldoende sterkte en stijfheid kan worden bereikt. Zoo doende worden de balansarmen meestal te hoog. Komen daar nog de vele verstijvingen bij, dan wordt de zware indruk daardoor gewekt, bij sommige bruggen tot een angstwekkende verschijning, vooral als de balans daar enboven om een enkele as draait, welke zichtbaar door haar heen loopt. 70

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 79