46 tijd dit kostbare specimen voor verder verval te behoeden? Een buitengewoon mooi geheel, al is het dan geen kasteel, vertoont de brug met stadspoort te Hoorn. (Afb. 27). Een echt Hollandsch beeld van rust en vrede, van grootsch- heid in kleine afmetingen. Aan dit voorbeeld is wellicht het best te zien, hoe de verandering van verdedigingsbrug tot eenvoudige toegangsbrug al de dreiging van de poort wegneemt, het geheel tot een idylle maakt, een com plex van intieme, poëtische bekoring. Hoe 'n rommeligen indruk maakt daartegenover de brug toegang gevende tot het Huis „Oud-Daen", schilderachtig aan de Vecht gelegen. (Afb. 28). De brug, een wipbrug, ligt voor een bordes met treden, een combinatie van twee heterogene elementen, een hinken op twee gedachten. Uit de materialen spreekt dit nog duidelijker, de monumentale trap van steen, de brug van hout. Wat niet prettig aandoet is het visch noch vleesch zijn. De uit de verdedigingsbrug geboren wipbrug, rationeel van structuur, krachtig, sterk van vorm, van elke overtolligheid gespeend, botst tegen een ander element: de stoep. Oppervlakkig beschouwd, zou tegen de opvatting, dat de stoep toch ook een rationeel element is, noodig om het verschil in hoogten te overbrug gen, weinig zijn in te brengen. Bedenk echter wel, alles heeft zoowel practisch als geestelijk doelmatigheid: het is kortzichtig er twee categorieën van te maken, twee afge scheiden hokjes, 't Moge het geheel overzichtelijk maken, toch blijft die scheiding een beperktheid van inzicht ver- toonen. Een stoep kan natuurlijk worden beschouwd uit een nuttigheidsoogpunt, doch de toepassing ontspringt uit het verlangen naar praal. Begrijpelijkerwijze vinden wij haar dan ook in de 18de eeuw met voorliefde toegepast in samenhang met weidsche terrassen. Het kasteel Hillen- rade (Limburg) geeft daarvan een voorbeeld. (Afb. 26). Onze vreedzame, zeer welvarende 18de eeuw, waarin het leven als een rustig vlietend beekje voortgleed, weinig gerimpeld door harden wind, bande eiken indruk van vredeverstoring uit. De nieuwe huizingen kregen geen gracht meer om het huis heen. Grootsche parkaanleg, een

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 51