Het is te begrijpen, waarom de 18de eeuwsche bouwmees ter van het kasteel Biljoen aan de brug den waaiervormi- gen vorm gaf. Hem beheerschte de pathos, het magistrale gebaar. Vreemd was hem het begrip „verdediging", de basis „nuttigheid" verloor hij uit het oog. Dat demon streert zich hierin. Van de brug moet men de onderver dieping kunnen bereiken, waartoe trappen noodig zijn. Zij werden aangebracht, doch verstopt, wat niet het geval is bij het kasteel Amerongen, waar de neventrappen als het belangrijkste motief werden erkend en bijdragen tot een karaktervol geheel. Bij het kasteel Biljoen zijn de neven- trappen aan het eind van de hoofdbrug gelegen naast het vooruit gebouwde hoofdportaal, een oplossing, welke na volging vond, o.a. bij het kasteel Ter Horst en het kas teel te Ruurlo, beide in Gelderland. Het kasteel Neder- horst ten Berg (N.-H.) geeft weer een andere oplossing. Een monumentale oplossing geeft het kasteel Hillenrade in Limburg. (Afb. 26). Wij leeren uit deze voorbeelden hoe de brug door een trappenaanleg haar eigenlijk karak ter wordt ontnomen. Samenvattend zien wij, dat de verdedigingsbrug haar karakter verliest, dat de houten ophaalbrug verdwijnt, dat de vaste brug wordt voortgezet tot aan den ingang. De baksteenen brug wordt er simpeler door, door dezen een voud intiemer. Fraaie voorbeelden vinden wij aan de vol gende kasteelen: Arcen, Schaloen,' Nieuwenbroek, Holt- meulen, Geysteren, Aldeghoir, Genhoeks, Huize de Berkt, Weil, alle in Limburg; de Cannenburg bij Vaassen, in Gelderland; de laatste twee minder belangrijk; Westho ven, Heemstede in Zeeland, het Huis Marquette in Noord- Holland, Heeze in Noord-Brabant, Renswoude in Utrecht. In Limburg, het land der mergelsteen, zullen wij natuur lijk hetzelfde type in mergel uitgevoerd vinden. Mij is er slechts één bekend, die van het Kasteel Geulem; de oude mergel geeft een fijnen toon er aan. Ik wil hier nog wijzen op de ontluisterde, 17de eeuwsche zandsteenen brug van het in 1810 gesloopte Kasteel Heem stede, een onzer rijkste, oude bruggen. Wordt het niet hoog 45

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 50