„den, welke grootendeels door wilde en barbaarsche „volken worden bewoond, waarvan er eenige slechts van „visschen en vogeleieren zullen leven. Eindelijk stroomt „hij met vele mondingen in den Oceaan." In September 56 v. Chr. zet Caesar voor het eerst voet op INlederlandschen bodem, om de Menapi, die het tegen woordige Noord-Brabant bewoonden, te onderwerpen. Hier ondervindt hij de belemmeringen van het water, de moe rassen en de bosschen. Het natte herfstklimaat is voor de Romeinsche soldaten te erg. Het is moeilijk een droge plek voor hun tenten te vinden; zij moeten terugtrekken. Wat er nog is te vinden aan: akkers, dorpen en woningen vernielen zij. (Boek III, 29.) Zouden er bruggen zijn geweest? Caesar vermeldt niets. Voordat de Romeinen hier kwamen, d.w.z. voordat Julius Caesar hier kwam, zal het zuidelijk deel van ons land als uitlooper van België dit op haar beurt van Gallië grootendeels onder den invloed der Gallische cultuur heb ben gestaan. Het Noordelijk- en het Noord-Oostelijk deel, bewoond door de Friezen en aanverwante stammen zijn de vertegenwoordigers der Scandinavische cultuur. Het be hoort tot de fabeltjes onze cultuur en die van het geheele Westen terug te brengen op de Romeinsche. Toen Julius Caesar in 52 v. Chr, Gallië binnentrok om het land te ver overen er was vanaf rond 200 v. Chr. al een vredelie vende penetratie door kooplieden uit Zuid-Gallië ingezet deed hij dit niet om „barbaren" te overwinnen, doch omdat hij wist, dat daar een bloeiende cultuur bestond veel buit was te halen. Denk eens aan, in den triomphtocht na Caesar's terugkeer in Rome gehouden, werd alleen aan buit uit Gallië voor een waarde van 150 millioen gulden medegevoerd! Groo- Het woord „Barbaar" (Lat. Barbarus) hebben de Romeinen van het Grieksche „Barbaros" afgeleid. Wij moeten dit met een korreltje zout nemen. Het had in den klassieken mond een andere beteekenis, dan wij er aan hechten. Zij noemden barbaren allen, die geen Ro- meinsch burger waren. De ware beteekenis van „Barbaros", „Bar barus" is vreemd, buitenlandsch. 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 29