20 DE BET E EKEN l S DER BRUG VOOR DE CULTUUR O ude kaarten hebben hun charme. Wat zijn zij smakelijk geteekend, geschilderd, gegraveerd! Het teekenen van kaarten was vroeger niet een droge bezigheid van den landmeter. Het landmeten behoorde toen nog tot het vak van den bouwmeester-ingenieur-schilder. Specialisatie kende men in die dagen gelukkig niet. Veelzijdig, dat was de kunstenaar. Neem b.v. Joost Jansz. Bilhamer: bouw meester - beeldhouwer - ingenieur - landmeter - uurwerkmaker uit de 16de eeuw, en Leeghwater: bouwmeester-ingenieur molenmaker-landmeter-klokkenspelbouwer uit de 17de eeuwzij waren op deze gebieden Meester. Meer nog dan uit een decoratief oogpunt zijn die oude kaarten uit een cultuur-historisch oogpunt leerzaam. Opmerkelijk is het, hoe velen bij het bestudeeren van den ontwikkelingsgang der cultuur de kaart van heden voor oogen hebben. Gelukkig wordt in de boeken voor school gaande jeugd al meer en meer de goede gewoonte gevolgd schetskaartjes van de vroegere toestanden, waarvan sprake is, in den tekst te voegen. Natuurlijk ook in de bijzondere studiewerken, doch het groote publiek leest deze niet. Hoe ons land er uit zag in den tijd van Christos, in de Middeleeuwen of in eenig ander tijdperk, dat er in het Westelijk deel van ons land eertijds zeker meer water dan land was, zien zij in hun verbeelding niet. De oudste kaarten bestudeerend, gevoelt men de waarheid van het veelgebruikte, doch daarom niet minder geestige gezegde: „God heeft de wereld geschapen, maar de Hol landers Holland". Dit land is in waarheid ontwoekerd aan de baren. Zoo zijn wij vertrouwd geworden met het water. Het water is nog steeds onze vijand en onze vriend tevens. Als vriend heeft het water ons varen geleerd. De Fries, de Hollander, en de Zeeuw zijn zoo gegroeid tot schippers- De klokkenspelen in den Zuiderkerks- en in den Westerkerks- toren zijn door hem vervaardigd.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 23