instinct een ander middel om over wateren en kloven te komen. Taaie vezels draaiden zij tot koorden; de einden bevestigden zij aan boomen, staande aan den eenen en aan den anderen kant. Drie koorden waren in het begin vol doende; een om den voet op te zetten, de twee andere om met linker- en rechterhand vast te houden; hun onderlinge stand was dus van een V. Waar vinden wij zulk een brug? Een heel eind van huis, in Oost-Azië op het eiland Formosa. (Afb. 6). Hebt eer bied voor deze primitieven! De spanning is 130 m. Wordt gij aangelokt tot het betreden van zulk een brug? Ik denk van niet; wij zijn geen acrobaten meer. Als kinderlijk spel vinden wij het nog wel aardig. Hoeveel kinderen en oudere menschen hebben zich al niet vermaakt met het loopen over het kettingbrugje op het landgoed „Rozendaal" bij Arnhem? Met zijn brug schiep de Formosiaan een nieuw type van brug: de „hangbrug". De Formosiaan bleek op het punt van bruggen een bijzonder mensch te zijn, iemand met zeer veel technisch instinct. Niet tevreden met het be weeglijk type, hangbrug, kwam hij er toe een stijf type van hangbrug in elkaar te flansen. (Afb. 7). Want al toont deze constructie begrip, de uitvoering is zeer primitief. Over bruggen te vertellen is onderhoudend. Toen ik ongeveer twintig jaar geleden meer bijzondere aan dacht aan bruggen begon te schenken en een verzameling lantaarnplaatjes ging aanleggen, wekte iedere nieuwe vondst vreugde. Welk een rijk gebied! Hoe langer hoe meer viel het mij op, hoezeer bruggen, gebouwd op ver schillende deelen der wereld en in verschillende tijden, in wezen hetzelfde zijn. De universeele vorm drong zich al meer en meer aan mij op. Dit universeele is de sterkste kant harer karakteristiek. Neem b.v. de primitieve boogbrug op Formosa, leg daar naast de uit hetzelfde materiaal vervaardigde bruggen: die over de Vanaparivier op Britsch Guinea of die over de t Minassarivier bij Paladang in de Toradjalanden op Cele bes, dan vertoonen zij zoo goed als geen verschil. Bruggen 2 17

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 20