mensch, doch met ons dagelijksch bestaan tot één geheel saamgeweven. Om het ontstaan der brug te vinden, moeten wij een flin- ken sprong terug doen. Verplaatsen wij ons onder de primitief levende menschen, zij, die slechts van de jacht en de vischvangst leefden, nog niet aan den akkerbouw toe waren. Zwervend door bos- schen en velden, doorsneden door onbeteugelde water stroompjes, zullen zij deze, jagend op het wild, dikwijls op doorwaadbare plaatsen zijn overgestoken. Totdat een hunner op een goeden dag een door den storm ontwortelden boom over het water zag liggen. Wellicht alleen al uit kin derlijk genoegen liep hij er overheen; terwijl hij dit deed, zal bij hebben beseft, hoeveel gemakkelijker en vlugger hij den overkant kon bereiken. Waarschijnlijk liet hij het niet meer aan het toeval over en legde een boomstam neer op de plaats, waar hij geregeld wilde oversteken. Dit bracht hem verder op de gedachte: waarom zoude ik er niet een paar naast elkaar leggen? Toen hij deze ge dachte verwezenlijkte, had hij de „brug" gevonden. Ook bij het trekken door moerassige streken paste hij dit toe. In de veenstreken in het oosten van ons land zijn uit den Vóór-Romeinschen tijd een anderhalve meter onder den grond de z.g. „veenbruggen" gevonden, wel kilometers lang. Zij bestaan uit balken waaronder dwarsbalken zijn gelegd of uit planken op palen. De bekendste is de „Val- ther"brug, welke van den Hondsrug bij Valthe in hoekig verloop, voorbij Ter Haar, in oostelijke richting door het wijde moeras voerde. Wij weten, dat de Romeinen dit voorbeeld navolgden. Zij werden door hen genoemd „Pon- tes longi". De bevolking zegt ook wel inplaats van veen bruggen „knuppelwegen". Uit den embryonalen vorm van een paar naast elkaar gelegde boomstammen, kwam heel, heel veel later het borelingske: de „Vlonder", de plank over de sloot1). Vlonder is een oud-Nederlandsch woord met de oorspronkelijke beteekenis: „plat ding", verwant met „plaat" en, door genasali- seerde V, met „vlade", „vlot", „vlet", „vloer". 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 16