pen alle staven diagonaal, vormen vierkantenbij den vak werkligger wordt ieder vak begrensd door loodrechte sta ven, waartusschen kruis- of diagonaalstaven, een driehoek systeem dus. Een hedendaagsche vorm is de K-vorm, welke op twee wijzen kan worden aangebracht. Aan beide afbeeldingen wordt duidelijk hoe de rustige indruk van een kleinigheid afhangt. B is harmonischer dan A. Dit is het gevolg van het verschil in vorm van het mid denvlak. (Fig. 17). Dat in het begin van het ijzeren bruggen-tijdperk te veel ijzer werd gebruikt, sproot voort uit het vasthouden aan de houtconstructies. Een vergelijking tusschen de oude vak- werkliggerbrug en de nieuwe van een tiental jaren geleden maakt dit duidelijk. Wat een overdreven hoeveelheid ijzer is aan die oude verwerkt. Het eigen karakter van het ijzer verlangt een bijzondere, aan dit materiaal eigen vormgeving. In tegenstelling" met een architectonische schepping is bij een brug iedere werking van vlakken uitgeschakeld, er is slechts lijnwerking. Of het spel dier lijnen verwarrend werkt of een klaar beeld geeft, bepaalt de waarde van het geheel. Deze waarde ligt op het decoratieve gebied. Als het beeld helder is, dan verkrijgt het decoratieve monumenta liteit, die het verwant doet zijn aan de structuur van een bouwwerk. De begrenzing van dit lijnenspel, de omtrek der structuur bepaalt de schoonheidswaarde van een brug. Binnen dien omtrek verwachten wij een helder beeld der structuur te krijgen. Omdat een brug niet door vlakken is begrensd, wij door haar heen kijken, vertoonen haar sa menstellende deelen zich alle tegelijk. Daar wordt het beeld niet duidelijker door. Kijk eens, in den trein gezeten, rij dende over de oude spoorbrug bij den Moerdijk, naar de nieuwe verkeersbrug, dan werkt het verschuiven der kruis staven van linker- en rechterkant op ons onlustgevoel. De verticale staven geven dien indruk niet. Toen de ingenieur zijn ontwerp teekende, was dit niet te zien, want zijn tee- kening is een projectieteekening, waarop linker- en rech- 131

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 148