De spoorweg nam het verkeer over. Het spoorwegnet tuursteen, ijzer, staal, beton en ook gevlochten lianen en zelfs bamboe. Vóór rond 1800 vinden wij slechts bruggen in hout, in baksteen, in natuursteen, behalve dan de enkele in gevloch ten lianen of bamboe, maar deze alleen in het Oosten. In ijzer bouwt de 19de eeuw haar bruggen. Eerst in ge goten ijzer, later, als de walstechniek wordt gevonden in getrokken ijzer, nu staat staal ons ten dienste. De volkomen homogene samenstelling van staal geeft de berekening van de er in uit te voeren constructies een bijna zuiver theoretische waarde. De factor: „zooveelvou- dige zekerheid" kan worden verminderd. Hout geeft die mogelijkheid niet. Al is het een heerlijk materiaal, toch is de structuur in een balk niet te bepalen de groeiwijze kan ons parten spelen. Bij de berekening van houten constructies moet dan ook een hooge zeker- heidscoëfficient worden aangenomen; feitelijk kunnen zij niet worden berekend. Vroeger, toen er een overvloed van zware boomen, vooral eiken, ter beschikking stond, lang zaam gegroeid hout, kon men van de sterkte verzekerd zijn. Dit mooie hout zijn wij door eeuwenlang onverantwoorde lijk gebruik kwijt. Nu krijgen wij hout, waaraan niet lang te voren nog groene blaadjes groeiden. Dit is een der rede nen, waarom wij ons hoe langer hoe meer tot de metalen moeten wenden; bij den bruggenbouw tot ijzer, staal en ook beton. Eertijds geschiedde het vervoer per schip over het water, per wagen over de landwegen. Het verkeer te land eischte bruggen, het verkeer te water had slechts last van brug gen. Dit dwong tot het gebruiken van wipbruggen, later ook van rol- en draaibruggen. Voor het verkeer op het land met betrekkelijk lichte lasten, waren de houten brug gen sterk genoeg, doch toen de spoorweg zijn intrede deed in de eerste helft der 19de eeuw, moesten de bruggen ster ker zijn. Voor de constructie dezer bruggen greep men naar het tot de heerschappij gekomen ijzer. 123

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 138