gebleven. Het niet aanvaardbare van dit type ligt in het ondoorzichtbare scherm dat er .door in het stadsbeeld wordt geplaatst. Het Amsterdamsche stadsbeeld vraagt openheid. De afbeeldingen der Amsterdamsche bruggen bewijzen de waarde van het doorzichtige. Bij de uitvoering der brug over de Heerengracht in de Vijzelstraat heeft Van der Mey in het geheel geen opge trokken landhoofden gemaakt. Daarentegen heeft hij in zijn, eveneens in 1918 gemaakt ontwerp voor de verbree ding der „Munt"brug aan den kant van het Singel een gelukkigere oplossing gevonden. Hier is aan de eene zijde het opgemetselde landhoofd in verbinding gebracht met den „Munt"toren, aan de andere zijde is het landhoofd uitgewerkt tot een uit het water oprijzende kiosk van veel- hoekigen vorm. Deze opvatting van Van der Mey heeft een goede nawer king gehad. Het architectonische eindigen der leuning is gebleven, niet meer ver op de brug doorgetrokken, doch grootendeels teruggetrokken op den walmuur. De Architect van den Dienst der Bruggen, P. Kramer, heeft hierop vele variaties in eigen vorm geschapen. De eerste vielen wat te druk uit, b.v. de brug over de Singel gracht in het Leidscheplein. Een collega merkte, nadat zij gereed was, geestig op: „zeg Kramer, wanneer zet je die paaltjes eens op hun plaats", doch ten slotte zijn er dooi den Dienst der Bruggen fraaie, eenvoudiger exemplaren gemaakt, b.v. de Lyceumbrug, de brug met het Paard in de Noorder-Amstellaan, de brug bij het Stadion, de brug over de Mauritskade in het Weesperplein. Geen enkele der nieuwe bruggen is hetzelfde in haar details; één stroo- mende phantasie! Veel draagt daartoe bij een belangwek kend stuk beeldhouwwerk. Amsterdam kan bogen op een ware bruggen-cultus. Zij is gegrondvest op een innig samenwerken van Ingenieur en Architect. Aan het eind van het hoofdstuk: „De overige steenen wulfbruggen in den lande" wees ik op de Middeleeuwsche bebouwde brug, een voorbeeld, dat hier in Amsterdam 119 V

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 134