Ook de microscoop heeft ons wonderen van wiskundigen bouw doen kennen. In plaatwerken zijn deze 25-voudig vergroote photografische opnamen van natuurplanten vast gelegd. Welk een vreugde naar deze vormen te kijken! Er zijn o.a. riethalmen bij, welke op skyscrapers lijken. Als architect worden wij er door gegrepen, geïnspireerd, willen dadelijk gaan scheppen; wagen wij de poging, dan loopt zij op teleurstelling uit. Hoe staat de ingenieur daar tegenover? Ofschoon hij zich bij zijn werken geheel baseert op de wis kunde, moet hij ze toch vorm geven. Zal ook hij zij het op andere wijze worden getroffen door scheppingen der Natuur, welke zich ter navolging aanbieden? In dit verband rijzen voor mijn oog de „Natuurbruggen" in rotsformaties door erosie d.i. uitschuring door stroo- mend water ontstaan. Wij vinden ze overal: in Australië, Afrika, Noord-Amerika, Klein-Azië. Van enkele geef ik een afbeelding. Wat dunkt u van dezen gigantischen boog? Prachtig van lijn, staat hij daar majestueus in een gebergte, dat al grootsch is op zichzelf, doch desondanks beheerscht wordt door dien fraaien boog. Noord-Amerika bezit meer zulke natuurvoortbrengselen, welke ons aan een brug doen denken. De hier afgebeelde vinden wij in den staat Ari- zona; zij wordt de „Rainbowbridge" (regenboogbrug) genoemd. (Afb. 1). Dit is wel poëtisch, doch niet juist, want een kettinglijn of een parabool is nu eenmaal geen cirkelboog. Een andere vinden wij in den staat Utah. Daar de Natuur niet volgens landsgrenzen werkt, kunnen wij een fraai exemplaar vinden te Constantine, in Algerië. Ook in an dere werelddeelen wij reizen snel in onze verbeelding vinden wij deze natuurbruggen, b.v. in het Libanongeberg- te. Dit is een brug, welke wordt gebruikt, getuige het bij gaande plaatje. (Afb. 2). Aan de ruiters kunnen wij pas bemerken, hoe geweldig zoo'n natuurbrug is. Australië levert ook zijn aandeel. Daar verbindt een natuurlijke brug het schiereiland Tasman met het eiland Tasmanië. 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 12