die bij het Waagplein in het „Fnidsen" sterk het stadsbeeld beheerscht. Alkmaar heeft gelukkig ook nog 8 gemetselde wulfbrug- gen, waaronder een paar sluizen, d.w.z. breede, pleinach tige bruggen. Zij zijn niet zoo groot als de „Torensluis" te Amsterdam, maar wel karakteristiek. Het is een be koorlijk hoekje, dat wij aanschouwen. Komend uit de Langestraat op de Mient, zien wij dit grachtje zich ombui gen en zijn weg vervolgen als „Verdronken Oord". In den binnenhoek ligt de Vischmarkt, overdekte zuilengangen, waaraan zich aan beide zijden een „sluis" aansluit, die zich niet hoog welft. (Afb. 70). Haar bogen zijn dus niet halfcirkelvormig, maar gedrukte togen, waaruit een eigen karakteristiek ontstaat. Om de tegenstelling te ervaren, moeten wij naar Edam gaan. Daar vinden wij een zich hoog welvende „sluis", uitgroeiende uit het pleintje voor het stadhuis. (Afb. 71). Staande op dit pleintje genieten wij van een bijzonder stadsgezicht, dat hoewel klein van afmetingen, grootsch van werking is. Het aan de overzijde van het grachtje staande Laat-Middeleeuwsche huis een van de weinige in ons land in- en uitwendig goed bewaard gebleven type, daarom ingericht tot Museum vormt een bekoorlijken achtergrond. Komen wij het grachtje van den anderen kant af, dan is de aanblik monumentaler, omdat de sluis sterk domineert. Zij is eenig in haar soort. De banken aan weerszijden tegen de leuningen op de brug geven er iets huiselijks aan. Van de vele kleine, eenbogige steenen wulfbrugjes, welke in Alkmaar, Edam, Hoorn en andere Hollandsche stadjes zijn te vinden, levert Friesland behalve in Sloten en Franeker en Groningen er minder, de overige provinciën slechts een enkele. Leeuwarden geeft met zijn brugjes over het complex grachten: „Nieuweland", „Nauw", „de Kel ders", „Voorstraat" en „de Tuinen" een aardige reeks, welke bij gemis aan boomen het stadsbeeld verheffen. Het Leeuwarder brugtype onderscheidt zich hoofdzakelijk door een opvallend onderdeel, n.m.1. een overkraging van het 114

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 129