rol. Het is een der merkwaardigste bruggen in ons land, daar zij de eenige nog bebouwde brug is. Aan weerszijden staat een overdekte galerij, waar de visch werd verkocht. Zoo'n open bebouwing, die veel charmanter is dan een dichte, geeft fraaie doorkijken. (Afb. 69). Kijken wij naar rechts, dan wordt het stadsgezicht waardig afgesloten door een hoogopgaande sluis, welke naar de „Hoogstraat" voert. Naar links moeten wij maar niet kij ken. Daar ligt een brug, welke het aankijken niet waard is. Driedeelig, zijn elke der deelen recht overspannen: de beide uitersten liggen dicht op het water; het geheel is bovendien in pleisterwerk uitgevoerd. Deze architectoni sche belijning stuit, zij heeft niet het karakter van het ver bindende, het glooiende der brug eigen. Waarom afgewe ken, tenminste bij de uiterste deelen, van een laag ver wulfsel? Gaan wij de sluis over, de „Hoogstraat" door, dan komen wij op de „Lange Mare", nog een der aardigste grachtjes van Leiden. Ons oog botst tegen een verminkt brugje, lig gende in de „Vrouwenkerksteeg". Het is een klein, in ge goten ijzer uitgevoerd basculebrugje uit het jaar 1864. Dat jaar schijnt wel het noodlotsjaar voor de Leidsche bruggen te zijn geworden! Onnoodig was het een ijzeren brugje te maken, want onbelangrijk is het verkeer er over. Meer voldoening zal het geestige wipbrugje hebben gegeven, dat er waarschijnlijk heeft gelegen. Nu is de geest in plat- vloerschheid verkeerd. Troosteloos wandelen wij verder, steken de „Oude Vest" over, een gewone ijzeren brug over en zien weer zoo'n ergernis voor ons oprijzen: een namaak uit 1882 van een houten wipbiug, waarvan de hamei is uitgevoerd in ge- goten-, de balans in smeedijzer. Een schriel geval, getui gende van slecht inzicht en van slechten smaak. Eind goed, al goed. De „Korte Mare" afkijkende, rijst een fraaie baksteenen wulfbrug op, de „Marepoort"brug. Het is weder zoo'n typisch Leidsche puntige brug. Een disso nant is de zware gegoten ijzeren gasbuis boven tegen den boog aangebracht. Wederom een bewijs van ongevoeligheid 112

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 125