de „Vliet" afzien. Hoe getroost worden wij dan door het gezicht op en den doorkijk onder den boog der zich spits welvende „Molensteeg"brug, een super-Leidsche brug. Zij ligt in de „Molensteeg", een straatje met zoo goed als geen rij-verkeer. Was dit wel het geval, dan zou ik voor haar leven vreezenniet omdat zij hoog is, maar omdat zij spits is, in het midden een rug heeft. Gelukkig hebben de ove rige wulfbruggen in den lande een verglooiender vorm. Laat mijn opmerking nooit als motief tot afbreken dienen, want een der weinige typische stadsgezichten, die Leiden nog over heeft, zou verloren zijn. De „Vliet" is een historisch water. Na het ontzet van Lei den op 3 October 1574 voeren hierover de schuiten van Boisot met brood en haring de stad in, want de Vliet ver bindt de Stadsgracht thans Singel met de hoofdgracht het „Rapenburg". Waar aan de stadsgracht de steenen vestingmuur stond, loopt nu de hooggelegen Boisotkade, Om op den Vliet te komen was in den muur een water poort. Van af de over dien doorgang gaande weergang, voerden aan weerszijden baksteenen trappen naar de lager gelegen kaden van den Vliet. Een gedeelte van dezen aan leg is nog over als een soort brug. De trappen zijn afge broken; met een steile aarden helling afgeschoten door een prikkeldraad, valt de Boisotkade af naar de kade van den Vliet. Een achterbuurtgezicht! Is zulk een belangrijk punt uit de historie niet waard met meer onderscheiding te worden behandeld? Dat uit de Leidenaars nog geen stem heeft weerklonken, die aandringt op een waardiger behan deling, begrijp ik niet. Deze toestand mag niet bestendigd blijven. Waarom de gemetselde trappen niet weer aange bracht? De verminkte brug werd er weer gaaf door, een typisch stadsgezicht zou weder worden verkregen. Er is niets tegen en alles voor. Laten wij onze wandeling voortzetten. Wij gaan een paar stegen door, steken de „Breestraat" over, dalen de trap naast het Stadhuis naar het goed gesitueerde Stadhuis plein, de „Vischmarkt" af. In dit goede stadsgezicht speelt de brug over de „Nieuwe Rijn" een belangrijke 111

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 124