vernieuwing in 1913 is tenminste eenvoudiger geschied. Op nog een ander schrijnend geval wil ik de aandacht vestigen. Wandel eens de Heerengracht af, evenzijde, in de richting naar de Brouwersgracht. Als gij het, door den huizenwand der Brouwersgracht zoo harmonisch afgeslo ten stadsbeeld bekijkt, dan doet het ijzeren bruggetje van de oneven zijde voerend over de Brouwersgracht aan als een vloek. Hoeveel krachtiger, schilderachtiger zal het beeld zijn geweest vóór 1883, toen het geestige, smalle loop- en wipbruggetje het „Melkmeisjesbruggetje" er nog lag! Ook dit moest worden opgeruimd in het nood lotsjaar. Waarom was dit noodig? Voor het verkeer? Het was en is nu nog een voetgangersbruggetje, gekenmerkt door de, in den loop geplaatste ijzeren paaltjes zelfs een dubbele rij! welke zelfs het erover fietsen beletten. Ik zie niet over het hoofd, dat een houten wipbrug niet was berekend op de zware belasting, welke tegenwoordig een brug moet kunnen dragen, maar bij het Melkmeisjes bruggetje was dit zeker niet het geval. Bovendien kan een wipbrug zoo woiden versterkt, dat zij dienst kan blijven doen, getuige de bestaande houten wipbruggen. Neen, het verlies van 176 houten bruggen sedert het mid den der vorige eeuw is diep te betreuren, daar vele stads beelden er hopeloos door zijn bedorven. Sterker geldt dit voor de steenen wulfbruggen. De 15 stuks die over zijn, doen nog steeds hun plicht. Neem het brug- gencomplex - Brouwersgracht-Prinsengracht, de „Pa- piermolensluis" en de „Lekkere Sluis". Het zijn steenen bruggen, in 1615 gebouwd, in 1754 en 1787 vernieuwd, die nog voldoen aan het zware verkeer in die buurt. Af beelding 53 maakt het meer dan duidelijk, hoe heel het stadsbeeld door de „Papiermolensluis" wordt beheerscht. Nog enkele getallen ter illustratie. In 1662, zoo put ik uit een „Beschrijvinge der wijdtver- maerde koop-stadt Amstelredam", geschreven door M. Fok- kens, was het aantal houten bruggen overwegend, te we- 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 105