een bekende volksfeestdag, volgens Schrijnen een „lente vóórfeest". Reeds besproken is het minstens 16e eeuwsche gebruik om de zittingen van het neder- gerecht met St. Pieter te schorsen. Het was ook de termijn voor veel transacties op finantieel gebied, zoodat op iedere pagina bijna van het vrij omvangrijk oud rechterlijk archief St. Pietersdag of Petri ad Cathedram wordt aangetroffen. Tot in 1848 toe verviel dien dag de betaling van den floreenomslag voor het zeewerend waterschap Hemelumer Oldephaert en Noordwolde voor de Hindeloopers. Als de St Pietersdag was aangebroken ging men wijks- gewijze naar de huizen van hen, die in het vorig jaar gehuwd waren onder het zingen van het lied „Jou mi ien Sint Pieters bol As ik ward mol (dwaas) As ik smyt dy di glazen ijn." De jongelui gaven dan ballen en moesten de groep tracteeren. Dit balsmijten op S. Pieter is een zeer ver breid gebruik geweest in het Friesche land. Deze gewoonte, waartegen in Bolsward de magistraat in 1733 nog optrad, bestond op sommige plaatsen hierin, dat een serie ballen, waarvan er één versierd was werd uitgeworpen. Er ontstond dan een formeel gevecht, wie den bal zou bemachtigen, want de uiteindelijke overwinnaar werd de koning van den dag en mocht rondgaan om overal onthaald te worden, waarbij als stok achter de deur het bovengestelde liedje moest dienen. In andere deelen van Friesland ging het bij deze gelegenheid minder rustig toe en leidde „het rhythme van de volkspsyche" zoo ongeveer tot een „opstand der horden", waarbij men elkander in het water drong en zelfs soms bloed vloeideOok in Hindeloopen moet het rijmpje van St Pieter bekend geweest zijn. 78

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 96