kwaad uit. Wanneer er nieuwe gasten binnen kwamen begon men te „jolen" d.i. op uitgelaten wijze pret te maken. Ook hebben zij een dans, die ze „hotter" noemen, welke zittende op stoelen wordt uitgevoerd. Op een rei gezeten hand in hand wiegt men van voor naar achter en van achter naar voor, dan worden de handen der naastzittende kruiselings gevat en „ziege- zaagt" men onder het zingen van oude wijsjes en het stampen met de voeten. Ook andere volksdansen werden uitgevoerd, o.a. een keuze-dans, waarbij vol gens mededeeling van Mevr. Wiggerts aan Halbertsma, haar koetsier de eerste was, die haar uit de rei haalde om te dansen. Zou zij hieraan geen gevolg gegeven hebben, het zou haar in Hindeloopen hoogst kwalijk genomen zijn. Bij zulke gelegenheden kon het gebeuren, dat het anders zoo ingetogen volk van vroolijkheid tot uit gelatenheid verviel, zoo zelfs, dat eenige jonge meisjes zich over het uitgelaten gedrag van haar ouders geërgerd hadden en den dominee hadden verklaard, dat vader en moeder zich zoo gek hadden aangesteld, dat zij nooit meer bij zoo'n gelegenheid zouden komen indien dezen ook van de partij waren. Op het einde van het bruiloftsfeest ging een der broeders van den bruidegom met zijn hoed rond, van welk geld opnieuw een feestje werd georganiseerd. Als de bruiloft voorbij was bleef het nog wel 14 dagen dan bij dezen, dan bij genen napret. De feestdagen het jaar rond werden ook met den noodigen luister gevierd. De eigenlijke kermisdag, die op 17 Maart moet vallen, zal vanwege de scheepvaart weinig gevierd zijn, althans in de archivalia komt deze dag nooit als bijzondere feestdag voor. Van meer belang in verband met het vertrekken der zeelieden is de S. Pietersdag (22 Februari) in Hinde loopen. De inactieve wintertijd wordt feestelijk be ëindigd. De dag van Sint Pietersstoel is in Friesland 77

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 95