honderden loopt. Uit een zeer rijken boedel volgt hier alleen het „silver poppegoed"de miniatuurvoorwer- pen in zilver: i tafeltje, tabaksdoosje, koetsje met 4 paarden, chaisje met 1 paard, spinwiel, vogelkooi, 2 stoeltjes, koffiemolentje, ketel en confoor, bierdrager- tje, prikslede, kandelaartje, rek met 5 lepeltjes, 2 roostertjes, een half dozijn lepeltjes en vorkjes, schenk- blaadje met flesch en roemers, trompet, blaker, bed- pan, besem, stoofje en test, zoutvat, 2 tangetjes, troffel, distel, 2 haspeltjes, trekpot, melkboertje, 2 zilveren messen en een schaartje. De juiste samenhang van al die van her en der bijeen gebrachte zaken is moeilijk te achterhalen. Ook Zaan dam had zijn beschilderde kasten en ook de Assen- delftsche (Afb. 8) en die van Molkwerum (Afb. 9) hebben een verdiende reputatie. Terecht echter merkt Prof. De Vries*) op „De kleurenrijkdom van dit inte rieur steekt zoozeer af bij den stemmigen toon van de Hollandsche binnenkamer, dat hij een verklaring be hoeft. Is er samenhang met de Skandinaafsche hoeren kunst, die zich in een zelfde liefde voor felle kleuren onderscheidt? Ondervond het interieur hier te lande den invloed uit het Noorden, of omgekeerd, brachten de Friesche handelsschepen de producten onzer kunst nijverheid derwaarts, of eindelijk zijn beide de bewij zen voor een gelijksoortige volkskunst, die zich in het Germaansche gebied ontwikkeld had?" In hetzelfde boek concludeert de heer Lunsingh Scheurleer, dat de kleederdracht der vrouwen het palet der schilders be- invloed heeft. Wanneer men het eenzijdig conservatief karakter der Hindelooper schippers in aanmerking neemt met hun groot uitkiezend vermogen, dat hen met succes in Amsterdam een keuze deed maken uit de schatten door de Oost-Indische Compagnie aangevoerd Zie literatuuropgave. 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 73