schouw met de draai treeft, welke op de afbeelding der bruiloft (Afb. 5) juist nog te zien is; het is een stang in vertikale richting met haken in den muur bevestigd, waaraan in horizontale richting een arm uitloopend in een ring waarop een ketel, zoodat deze door het eigen gewicht blijft hangen. In den zomer stond hier een vuurbankje onder en naast den vuurhaard een be schilderd vuurscherm. Aan de zijde tegenover de schouw bevindt zich de beroemde Hindelooper bedschutting van eikenhout, welke twee bedsteden bevatte. Twee rijk versierde deuren vol snijwerk, waarop het steevast terugkeerende geluksvogelmotief, onttrekken het bed met zijn ge kleurde Spaansche en Noorsche ongevoerde dekens, welke men herhaaldelijk in inventarissen aantreft, aan het oog. De vier paneelen worden bekroond met balusterspijlen, welke dienst doen als luchtkokers en duidelijk het gevoel voor proportie der ambachtslieden demonstreeren. Eerst in de 18e eeuw ging men er toe over beschilderde bedschuttingen te maken, doch in de 17e kwamen slechts de eiken voor. Toen het bovengenoemde huis van den dominee vol tooid was en sinds 25 Juli, den datum van oplevering, voldoende was uitgewerkt, ging men 27 November over tot het aanbesteden van de betimmering. Er moesten vier bedsteden in aangebracht worden „met twee spijskamers aende endt van de bedsteden", waaronder provisiekelders verstaan moeten worden, welke in den regel onder de bedsteden doorloopen. De schoorsteenmantels, drie in getal, moesten even eens bekleed worden. Ook behoorde er van de op kamer tot den zolder een wenteltrap gemaakt te worden met een leuning. Alles diende betimmerd te worden en dit zal de mate van welstand van die dagen wel aangegeven hebben als „d'burgemeesters Allert Tijmmens huijs gemaeckt ende beschoten is". De bedsteden aan den muur „met snide delen te be- 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 60