commissie, welke ook al aan de wet van het niets nieuws onder de zon blijkt onderworpen. In Februari 1682 komen magistraat en vroedschap bijeen en hebben „in deliberatie ende bedenckinge genoomen, dat het raadhuis, dat inden sinne hebben te bouwen, indien het nieuw huis bij haer Achtbare van Freerck Sijtjes erven gecoght, staen bleef, al te veel soude becreuijrt*) worden. Soo ist dat sij, om sulck een heer- lijck en hooghwichtigh werk niet onvoorsichtich te beginnen ende sonder fatsoen op te trecken ende te maecken, hebben geresolveert dat voorschreven huis, om het nieuw gebouw als voorscreven niet al te veel te quetsen sal afgebroocken ende rooijeert worden." Zoo waakte dan de magistraat met jaloersche zorg voor de historische schoonheid van Hindeloopen. Douwe Idjes, de maker van de modellen ontving als honorarium 72-9-0. Het werd een dubbel gebouw van twee aaneengezette rechthoekige panden met ieder een zadeldak. Aan den Oostkant lag de ingang, waartoe een tien treden hoog bordes toegang verleende. In den Zuidmuur werd het gekleurde wapen van den toen regeerenden Frieschen Stadhouder Hendrik II Casimir van Nassau aangebracht. Gaarne wordt met het oog op de volkskunst en bouw geschiedenis gespeurd naar invloeden. Uit de rechter lijke gegevens van de gemeente weten wij, dat de bouw van de kerk in 1658 onder leiding van Dirck Jansz, uit Edam geschiedde. Alweer een bewijs te meer van de relaties tusschen de steden van het Noorderkwartier en Hindeloopen, anders zou deze „vreemdeling" niet zoo plotseling hier zijn aangesteld. Frappanter is nog een rekeningpost aangaande het beeld van de Gerechtigheid, dat op het gebogen fronton van de houten portiek boven den ingang is aangebracht. „An den beeltsnijder van Sardana wee- Becueren: kwellen, knellen. 4 44

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 56