deze te zien is op de kaart van Schotanus (Afb. 2) niet zijn werk, doch een maaksel van het jaar 1615. De kerk werd opnieuw aanbesteed in Maart 1632 om op de plaats en gedeeltelijk op de fundeering van het oude gebouw te komen. De school schijnt naast de kerk geweest te zijn, want het 16e punt van het bestek luidt, dat de leien moeten liggen op goede greenen deelen „ijder deele op ijder sper met drie schotspijckers vast gemaeckt eens onder gestreecken met teer, d'deelen van buijten enden van binnen glad geschaeft met goede engelse leijen ende tot keur van onpertijdige leydeckersende sullen d'aennemers genieten alle het gene daer aff koompt soo van de schole als ander- sins." De aannemers moesten om de oude kerk van buiten van beste gele steen één steensdikte aanmetselen en het oude werk tien voet verhoogen. Van binnen moest beste bonte steen aangewend worden. Twee deuren werden gemaakt, één in het Noorden en één in het Zuiden, ieder 2.10 M. breed en in iedere groote deur wederom een kleine van ongeveer één meter „all van eecken werck". Er werden aan den Noord- en Zuid kant twee met pannen gedekte portalen gebouwd, waarbij in het zuiderportaal de „olde deur" waar schijnlijk een fraai versierde moest komen, in tegen stelling tot den Noordkant, die bij kerkenbouw op grond van eeuwenoude symboliek steeds een minder bedeelde plaats inneemt, welke een „granen deur" zou zijn met een „eecken deurspant". Bij de overige dee len werd aangegeven, dat ze van „eecken holt" moesten zijn. Magistraat en gezworen gemeente begeerden optie tot den volgenden Maandag „omme pallemslacht te geven". Wel snel moet er gebouwd worden, daar men in Mei moet beginnen en reeds met S. Jacobi 15 Juli) boven en onder gereed moet zijn uitgezonderd de leien, doch met Lamberti (17 September) moet alles opge- 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 53