hoekig kozijn was, waarin draairamende bovenste vensters daarentegen waren van in het kozijn bevestigd glas in lood. Ook gebrandschilderd glas was een veel aangewend versieringsmiddel. De overkapping der huizen werd veelal gevormd door een zadeldak, terwijl banden van in rood en geel gehouden baksteen den gevel verlevendigden. Alvorens een Hindelooper huis binnen te gaan, moeten wij eerst een kleine wandeling door het stadje maken, om een bezoek te brengen aan twee gebouwen, die hoewel door latere veranderingen niet in hun voordeel veranderd, toch een indruk kunnen geven van wat Hindeloopen was en wilde. Uit de archivalia blijkt bovendien nog wel iets van de bouwgeschiedenis van kerk en raadhuis. Laag achter den zeedijk, zooals de kaart van Van Deventer laat zien, lag in het verlengde van de Wever straat in de middeleeuwen de parochiekerk van Hinde loopen. De Benedictijner monniken van Stavorens St. Odulphus-abdij bedienden haar, zoodat men vroeger ten onrechte van meening was met een aan St. Odul- phus toegewijde kerk te doen te hebben, vanwege dezen oorsprong. Dit berust echter op een misverstand, al blijkt uit de keuze van de kerkpatrones ontegenzegge lijk ook de invloed van dit Benedictijnsch milieu. De kerk werd toegewijd aan Sinte Gertrudis, de dochter van Pepijn van Landen, een bekende volksheilige in de middeleeuwen. Als patrones van de schippers moest zij voor Hindeloopen wel niet ongeschikt heeten, want zij beschermde de scheepsladingen, welke nog al eens uit graan bestonden, tegen de muizen naar men geloofde. Zij wordt afgebeeld met een muis, die opkruipt tegen haar abdisse-staf, die zij voerde omdat zij bij haar leven die functie in het klooster van Nijvel, in Belgisch Brabant, vervuld had. Anderen willen, dat zij eenige trekken gemeen heeft met de Germaansche doods- 39

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 51