zeedijk, waarop het begrip efficiency geen vat kreeg. Het gevoel van onvoldaanheid zou aanstonds wijken en Hindeloopen zou vollediger tot zijn recht komen,-als men het vanuit zee benaderde, koersend op den stoeren toren met zijn Pisaansche allures. Komend van den landkant treft ons een verteekend stadsbeeldhet doet denken aan een film, die achteruit gedraaid wordt. In den glorietijd heeft de stad zich wel bewust van het land afgekeerd en haar front naar de zeezijde gekozen. Zooals de oude Hindelooper schippers, die uit Dront- heim, Bergen of Archangel naar huis terugkeerden of zooals de vrouwen, wanneer zij in Amsterdam gewin keld hadden, moet men er in komen. Dan is de aan komst een waar evenement, niet alleen voor den reizi ger, maar ook voor den fine fleur van geheel Hinde loopen, die op het Oost aan de haven in de „Leugen bank" gezeten, oud en nieuw de revue laat passeeren. Deze publieke tribune is in den loop der tijden wellicht een voornamer klankbord geweest voor de openbare meening dan de raadzaal. In 1785 liet de magistraat dan ook een bestek opmaken voor een nieuwe „Leugen bank". Beschut tegen regen en wind, leunde de bank, d.i. een afdak, waarin de banken, tegen het vroeg 17e eeuwsche „sijlhuis" op het Oost, waarboven een fraaie voorstelling van St Pieters wonderbare vischvangst. Hier gingen de verhalen van verre landen en het sterke visscherslatijn klonk er in eigen dialect, waar ook een Fries maar matig raad mee weet. Streuvels heeft ergens geschreven, dat een huis enkel dient om te wonen, zoodat een boer er niet naar ziet of er nooit aan denkt, dat zijn huis langs de straat moet staan om gezien te worden, maar dat als het zoo ge legen komt, hij het met den achterkant naar de straat bouwt. Deze regel is in Hindeloopen eveneens toe gepast, al is dit nog slechts op een luttel aantal plaatsen te constateeren. Steeds moeilijker zal dit nog worden 35

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 47