monie bijeen. „Het Rat van Avontuur", „De Goede Hoop", „De Juffrouw Sara", „De Propheet Moses en Salomo's Eerste Gerigt", „De Cameel", „De Fortuyn", „De Witte Duif", „Abrahams Offerhande", „De St. Nicolaes", „Sint Pieter" e tutti quanti liggen broe derlijk en zusterlijk bijeen, gereed om beladen met haring, genever etc uit te zeilen naar het Noorden en met hout terug te keeren. Sommige der schepen bleven des winters in Amster dam onder de hoede van een Hindelooper, zooals blijkt uit een klacht van Neeltie Tijsen. Haar man was van de Oostzee gekomen op Texel, waar zij was heen gevaren, terwijl zij den sleutel van haar huis aan een buurvrouw had afgegeven. Met haar man, die als matroos voer, was zij naar Amsterdam getrokken, waar zij den geheelen winter op het schip gepast hadden. Bij thuiskomst was de halve inboedel verdwenen Amsterdam en Hindeloopen is voor die dagen een twee-eenheidzij zijn in één adem te noemen. Bij het uitvaren deed men eerst weer Hindeloopen aan; het was dan voor de kust van den Zuidwesthoek van Fries land een drukte van belang. Met kagen en tjalken „overbrengers en meebrengers" genaamd die de scheepsproviand aan boord gebracht hadden, keerden de vrouwen der zeelieden terug na hun mannen een eind varens uitgeleide te hebben gedaan. Het victualeeren der schepen moet een niet geringe bron van inkomsten voor de stad geweest zijn, waarvan de welvaart ook voor een groot deel afhing, terwijl later bij opkomende concurrentie Amsterdam met zijn grooter afzetgebied de voorkeur kreeg. Om een indruk te geven van het Hindelooper aandeel in den handel van Amsterdam kunnen het best eenige getallen dienen. Van de 954 bevrachtingscontracten, welke tusschen de jaren 1625x®49 xn Amsterdam gesloten werden, hadden er 126 alleen reeds betrekking op Hindelooper schippers, terwijl van de 384 schippers 25

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 35