naam „hintlope", waarmee soms ook de zonnebloem werd aangeduid. Veel tijd voor rustige bespiegelingen in bloemenstijl werd Hindeloopen in die dagen niet gelatende bloesem viel, de vrucht had zich gezet. Voor den magistraat van een opkomend zeevaarders centrum bood blijkbaar de etymologie van de hinde tot lenigen sprong bereid de meeste bekoring. Zoo ver toont het zegel aan het stuk, waarmee in 1355 het bestuur van het „kerspel" Hindeloopen zich tot Lübeck richt, een zeer primitieve voorstelling van een hinde. (Fig. 1). Of deze zegelafdruk met een veel ouder stempel werd gemaakt is moeilijk uit 'te maken, maar hij staat wel in scherpe tegenstelling tot andere fijngesneden stempels, welke het 14e eeuwsche Fries land opleverde. Zeker is, dat het nog jarenlang in gebruik bleef, daar hetzelfde zegel nog bevestigd werd aan een stuk uit het jaar 1555 op het Algemeen Rijksarchief te 's Gravenhage. De bloei van het naburige handeldrijvende Stavoren moet stimuleerend op de omgeving gewerkt hebben. Deze stad had, gezien de muntvondsten in het buiten land, gedurende het eerste millennium zeer uitgebreide handelsrelaties naar Noord en Zuid. Op economisch en cultureel gebied de Odulphusabdij was een in vloedrijke factor in dien tijd, welke men gevoegelijk het „Egmond" van Friesland zou kunnen noemen beteekende de naam Stavoren een hoogtepunt. In deze omgeving vinden wij op het einde der 8ste eeuw het dorp of vlek Hintinloufa vermeld onder de Frie- sche goederen, welke aan de abdij van Fulda toe behoorden. Engelmar en Goltgart zijn vrouw dragen aan dit klooster dertig koegrazen land met zestien erop wonende hoorigen over. Hoe precies de ontwikkeling uit een eenvoudige neder zetting tot stadje aan zee verloopen is, valt met geen mogelijkheid te zeggen. Vele malen immers was het aan brand en plundering onderhevigde litteekens van het stadje zijn vele, Een greep in de eigen archieven 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 14