Onder het stadwapen Door de Burgem(eester) Abbe Albarts Cromhout Douwe Hartmans Moye, Vroetsman Jorit Jacobs en de Secris Nikolaas van Idzerdt als Gecom: mitteerde is deese kloek besteedt en gegooten Wil men nu nog in vogelvlucht een overzicht hebben van het huiselijk leven in Hindeloopen, dan behoeft men slechts eenige stappen te doen van de kerk naar het vroegere raadhuis, waar thans het museum (Hidde Nijlandstichting) is gevestigd. Ook in het museum is het hier de omgekeerde wereld. Het best doet men door in de achterste kamer: de stijlvolle Hindelooper kamer te beginnen. Het is toch psychologisch onjuist om zijn verkenning aan te vangen met het bezien van de baar, waarop de bakkers werden uitgedragen, hoe schoon beschilderd deze ook mag zijn, terwijl de hand- halsboeien en beenschandblok ons ook al niet in pret tige stemming kunnen brengen. Al moest de ingang van de huiskamer hier om prac- tische redenen onjuist worden aangebracht, deze heeft op andere voor, dat zij warmer aandoet en minstens evenveel indruk maakt als de beschreven kamer (p. 45 w.) in het Friesch Museum. Hier trekt bovendien nog de wieg (skilderde wale) de bijzondere aandacht- De wale staat op een ronde houten schommel (wale- solder). Door middel van een zwengel bevestigd aan den zolder, waardoor een touw gehaald is, kan de moeder desgewenscht vanuit de bedstede het kind in slaap sussen. De naastliggende kamer met de talrijke gebruiksvoor werpen en snuisterijen biedt menig kostbaar exemplaar en is een nadere beschouwing zeer waard. Van de kleederdrachten zullen zeker niet alleen de dames ge nieten en de breed uithangende sprei vormt een van 100

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 120