VOORWOORD H li et groote bezwaar van nieuwe boeken is, dat ze ons beletten de oude te lezen". Deze uitspraak zou men tegen dit boekje kunnen keeren, bij het opslaan van de hierin opgenomen literatuurlijst. Er is al veel over Hindeloopen geschreven voornamelijk in groote en kleine, zakelijke en minder ter zake dienende artikelen, zoodat een compilatie alleen reeds de verschijning in boekvorm zou kunnen rechtvaardigen in dezen tijd met zijn soms wat verregaande belangstelling voor volks kunst en wat er mee samenhangt. Bij de ordening van het gemeentearchief zijn er enkele nieuwe gezichtspunten met betrekking tot het bekende stadje voor den dag gekomen, reden, waarom het een goede gedachte was dit in een deeltje van de „Heem schutserie" vast te leggen, daar dit terrein door de meeste onderzoekers onverkend is gelaten. Wel ver baast het echter te zien, hoe na enkele tientallen van jaren gegevens, zooals die door Halbertsma voor goed werden vastgelegd weer uit den gezichtskring van overigens serieuze werkers verdwenen en diens be schouwingen over kleederdracht nooit meer werden geconfronteerd met zijn aanteekeningen en illustratie materiaal in Leeuwarden aanwezig. Zoo vindt de lezer hier bij elkaar het nieuwe uit de oude stukken van het gemeentearchief en het oude vergeten nieuws uit Halbertsma's collectie aangevuld uit de bestaande literatuur. Alle problemen rond Hin- -deloopen's rijk en interessant verleden zijn hiermede allerminst opgelost, doch wellicht kan het hier gebo- dene dienen als wegwijzer voor verder onderzoek, waar bij vooral Amsterdam's notarieel archief uitstekend dienst zal kunnen doen. Hiervan is meer vrucht te wachten, dan van het speuren naar oeroude invloeden, die aanwezig geweest kunnen zijn. Zoowel in logische- als tijdsorde, vragen de bijbelsche voorstellingen bij-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 11