Hindeloopen het lot van Staveren e tutti quantieen snelle moderniseering, hetgeen practisch op ontluiste ring neerkomt, ontgaan. Dit neemt echter weer niet weg, dat men, komend van het station, rond de top gevels en de zomerhuisjes een paar moderne gebroken daken weg moet denken om "zich op de historische schoonheid te kunnen concentreeren. De meeste bezoekers zullen ongetwijfeld eerst oploopen naar het pittoreske Hindelooper haventje. Een altijd boeienden aanblik levert hier het steeds verder ineen schrompelend IJsselmeer-visscherijbedrijf, hetzij bij helder weer de stompe Geertrudistoren van het lang gerekte Workum in de verte de aandacht opvraagt, hetzij de laaghangende mist ons dwingt ons tot botters en aken of nettenboetende visschers te bepalen. Op welk uur van den dag ook het bezoek aan Hindeloopen moge vallen, altijd is er bij de oude getrouwe leugen bank een groepje inwoners, die kunnen vertellen van de vroegere glorie van zeevarend Hindeloopen, van de welvaart, die na den bloeitijd in de buitenlandsche vrachtvaart ook de vischvangst nog opleverde, gesym boliseerd in de pittige gepolychromeerde voorstelling van de wonderbare vischvangst aan het zijlhuis, een welvaart, die ontglipt nu de Zuiderzee tot het verleden behoort. Staande op de brug over de Zijlroede laat het stadje, meditatief zich spiegelend in het water, zich wel van zijn beste zijde kennen- Het meest domineert het laat 17e eeuwsche zijlhuiseen eenvoudig rechthoekig bak- steenen gebouw onder een zadeldak, waarop de open klokkenstoel met achtkantige spits, bekend als de Oostertoren, tegenover den imposanten Westertoren van de kerk. Het is stil in het haventje, stil rond de - huisjes aan de Zijlroede, benauwend stil nu ook de kleine torenklok Hindeloopen moest verlaten. Van dit punt valt nog een ander aspect te ontdekken 89

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 109