Maer lof sij Jesu Christi Ghij twede Adam groedt Die door U bitter doet ons bringht in Abrams schoot" Rom. 5. Aan de keerzijde staan ongeveer dezelfde voorstellin gen, waarbij echter ook een korenmolen met het vers „Het koren 't welk uit de aard opsproet is voedsel voor den minsk De molen die het malen doet de backer naer zijn winsk De backer kneijt en backt voor minsken onderhoud Dees' baer die is gemaeckt voor backers jong en oud". Karakteristiek voor Hindeloopen is het gevoel van saamhoorigheid, dat organisch gegroeid was zoowel uit de gemeenschappelijk gedeelde gevaren ter zee, alsook door het gemeenschappelijk grondbeziteen erfenis uit den ouden tijd. Tot in het begin der 18e eeuw waren er een negental gemeenschappelijke „scharren" in pu bliek beheer en nog een aantal particulieren, welke meestal ook gemeenschappelijk werden beheerd. Op een kaart uit 1694 (Afb. 13) staan ze aangegeven. Vijf ervan zijn weiland, nl. „Mienschar", „Nieuwefenne", „Weide", „Diepesloot" en „Hynxtefenne" en vier hooi land „Maden", „Soltgraf", „Poelen" en „Welken". Tot in 1547 is het bestaan van deze mienscharren, die van veel ouder datum zijn, terug te voeren. Echter droegen de scharren vroeger andere namen. Oudtijds kwam de naam St. Nicolaasfenne voor en ook de Klintefenne, een naam, welke nog in gebruik is, gaat zeer ver terug. Deze benaming heeft men lang misverstaan. Sommigen beschouwden het als de Klinte, een soort borstwering opgeworpen om de stad te verdedigen uit den Spaan- schen tijd. Klinte of klunte ontwikkelde zich echter uit Knuntefenne, een verbastering voor Kanunikkenfenne, en ziet op grondbezit van deze monniken van Heme- 83

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 103