reeds treffen wij diens naam in Hindeloopen aan in de St Nicolaas stringh, een stuk land onder de jurisdictie der stad. Een laatste, doch dubieus feest, is de „Schimmel avond". In zijn oudste aanteekeningen schreef Hal- bertsma: „de rijkdom, de weelde en de vermaken telkens verdubbelende kregen de Hindelopers bij de St Nicolaas nog een feest, dat er de staart van was. Een week later hielden zij Schimmelavond als ware het om de schimmel wel uit de overvloed van lekker nijen te houden. In rijke huishoudingen kostte de H. Nicolaas wel f. 200. Op Schimmelavond kregen de kinderen een kleinere portie als ware het een toegift op het vorige". Later moet hij zijn meening herzien hebben en plaatst hij Schimmelavond op Oudejaars avond. Feestvieren was den Hindeloopers dus wel toever trouwd en hoewel in dit stadje van bijna uitsluitend zeevaarders het gildewezen niet tot bloei kwam, is het toch ook nog eenmaal in Hindeloopen „de gilde viert". Er is weinig meer bekend omtrent deze corporaties. De keur voor de wevers bleef bewaard, maar levert weinig specifieks in ons verband. Van de smeden weten wij alleen, dat in 1672 het gilde door den magistraat werd geliquideerd, „daer 't zelve tegenwoordigh be staat in twee smeeden ende een slotmaker, die effec- tivelijk, 't selve ampacht alhier oeffenen,die ook lichtelijk malkanderen souden konnen verbinden ende alsoo monopoliën konden oprichtenMede klachten vernoomen, jaa zelfs bevonden, darse niet versien zijn geweest van spijkers". Het schoenmakersgilde van lateren tijd was eveneens van weinig importantie. Van meer belang is het bakkersgilde. Volgens de gilde- brief van 1671, die een vroeger verloren exemplaar verving, was de burgemeester „Olderman" van het gilde. Ieder jaar op Maandag na Koppermaandag (dan immers was het feest van de nieuw verkozen 81

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 101