luister en zijn sprekende schoonheid terug te geven in volle, vernieuwde kracht. Het inwendige van de kerk bezit enkele merkwaardig heden, zooals de fraaigesneden koorbanken (veertiend' eeuwsch, in 1893 door den Bosschen meester H. van der Geld hersteld en aangevuld), enkele goede beelden, en een zestiend'eeuwsch grafmonument voor Richard van Merode, dat jammer genoeg niet gerespecteerd is toen men de torsende leeuwtjes bovenop in plaats van onder de zerk plaatste en hun een doopvont van acht- tiend'eeuwsch maaksel met een modernen deksel te dra gen gaf. Het begin van de zestiende eeuw gaf nog wat nabloei te zien, maar het spookte toen al over heel Europa, evenzeer op geestelijk als op stoffelijk gebied. Enkele monumentale kerkgebouwen uit dien tijd hebben geheel of ten deele de stormen overleefd: Dongen, Bokhoven, Gilze, Hoeven, Raamsdonk, Son, Neer-Andel, Boxmeer, Dennenburg, Sprundel, Terheijden, Chaam, Bakel,Berg- eijk 't Hof, Rosmalen, den Dungen, Geffen, Vlijmen, Vught. Na 1648 ligt de kerkbouw in Brabant gedurende ander halve eeuw vrijwel stil. De reden is reeds in hoofdzaak vermeld. Bij de staatkundige vernedering kwam de economische verarming. En dan, omdat de nieuwe eere- dienst in Brabant eigenlijk geen aanhangers vond, de ontreddering, de aftakeling, de verregaande verwaar- loozing van de onteigende gebouwen. Dat er verschei dene torens uit den bloeitijd het algemeen verval over leefden, is te danken aan hun waarde voor het gemeen schapsleven. De gemeentebesturen ontfermden zich daarover, om het uurwerk in stand te houden, om de klokken de welluidende klokken van 1306 en later te gebruiken voor gelui bij blijde of droevige plechtig heden, om papieren van de gemeente te bewaren tegen plundering of brand,' en om in gevaarlijke tijden een verheven punt van uitzicht over den omtrek te hebben. 85

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 95