Moergestel behield enkel zijn toren, doch architect Valk wist daaraan een nieuwe kerk te bouwen, die met den ouden toren een harmonisch geheel vormt. In een streek waar menige lawaaierige kerk gebouwd werd, staat het schilderachtige Sint Pieterskerkje van Berlicum, in gebruik bij de hervormde gemeente. Het is eenvoudig en vriendelijk; van herstellingen heeft het niet al te veel geleden. De Sint Martinuskerk te Princenhage heeft het in de vijf eeuwen van haar bestaan zwaar te verduren gehad; de toren is zelfs in 1921 omgewaaid; maar in wezen is zij dezelfde gebleven: een voornaam, blijmoedig Godshuis. Geertruidenberg, het stadje dat groeide uit een vroeg- middeleeuwsche vestiging met een slotkapel van Sint Geertrui, heeft in zijn oude Sint Geertruikerk een prachtig gebouw, dat de markt beheerscht en een tref fende tegenstelling vormt met de nieuwe Sint Geertrui- kerk van 1862. De afstand van vier eeuwen is niet zoo groot als de tegenstelling tusschen architectuur en „architectuur". De schitterende Sint Lambertuskerk van Wouw bewaart zeventiende-eeuwsch beeldhouwwerk van Art. Quelli- nus jr.- e.a., afkomstig van de Antwerpsche abdij van St. Bernard aan de Schelde. Een overgang van de vijftiend'eeuwsche naar de zeven- tiend'eeuwsche bouwkunst vormt de majestatische Sint Pieterskerk van Oirschot, met haar stout torengevaarte. Het Meierijsche dorp, waar vermoedelijk een der eerste Nederlandsche scholen gevestigd was, heeft een veel bewogen geschiedenis gehad. Van zijn voornaamheid en zijn ondernemingsdurf getuigen luider dan het mooi ste lofgedicht de kerk en de toren, die een zeer wijden omtrek beheerschen. Het kerkgebouw, in 1887 door L. Hezenmans gerestaureerd, is zoowel inwendig als uitwendig een der mooiste bouwwerken van Brabant. De speelsche versieringen van toren en schip, waar de 83

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 93