In Gemert werd de Sint Janskerk tusschen 1850 en 1860 aanmerkelijk verbouwd, maar zij behield haar oude waardigheid, evenals de Mariakerk in het nabije Handel, die in 1902 door dr P. J. en Jos. Cuypers werd gerestaureerd en uitgebreid. Almkerk, Bergeijk, Boxtel, Riethoven, Raamsdonk, St. Oedenrode, Etten, Linden, Deurne, Eethen, Halste ren (een juweel van een dorpskerk, thans Rijkseigen dom en als patronaatsgebouw in gebruik), Herpen, Oploo, Sambeek, Dieden, Waspik, Breugel, Diessen, Eersel, Grave, 's Gravenmoer, Helvoirt, Lith, Lage Mierde, St. Hubert, Gerwen, Middelbeers, Velp, Made, Vierlingsbeek, de lijst is lang, gelukkig. Te lang voor een afzonderlijke bespreking anders dan voor menschen van het vak. Enkele kerkgebouwen, die aan het lijstje ontbreken, vragen bijzondere aandacht. In de eerste plaats de Sint Pieterskerk van Hilvaren- beek, reeds in de twaalfde eeuw tot collegiale kerk verheven, herhaaldelijk door brand (1448, 1546 en 1615) en verwoesting (1583 en 1586) geteisterd, maar nog steeds een indrukwekkend sieraad van het mooie, voorname dorp. Dan Ginneken met zijn oude Sint Laurentiuskerk, in gebruik bij de hervormde gemeente, een juweeltje, dat allerlei beproevingen doorstaan heeft (branden in 1609, 1625, 1649), maar in de jaren 1930-1940 naar plannen van dr J. H. Plantinga door ir A. van der Steur voortreffelijk gerestaureerd is en wederom in zijn volle glorie schittert aan de boorden van de Mark. Ook Oosterhout met zijn kerk van St. Jan den Dooper, waarvan de toren in 1527 onvoltooid bleef, verdient de belangstelling en de genegenheid van iedereen, die ge voelig is voor den bloei der Brabantsche architectuur; de ingrijpende verbouwing door dr P. Cuypers in 1880 heeft weliswaar het karakter van het indrukwekkende gebouw zeer gewijzigd, maar de oude vormen gingen niet geheel verloren. 82

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 92