80 Fragmenten van kerkgebouwen uit de dertiende eeuw bleven bewaard te Veen. Van de veertiende eeuw jaarteekenen deel en van de kerken te Deurne, te Dussen, te Eethen, te Hilvaren- beek, en te Wijk, maar geen enkele van deze is bewaard in haar oorspronkelijken staat, alle zijn eenigszins ver bouwd. Rijk is de nalatenschap van de vijftiende eeuw, toen de inheemsche bouwmeesters hun volle kracht bereikten en de bouwheeren door de toenemende welvaart van de streek, onder het gelukkig bewind van de kunstzin nige Bourgondische vorsten, voldoende middelen be schikbaar hadden om steden en dorpen te versieren met monumenten van geest en gratie. De steden gaven den toon aan: 's Hertogenbosch en Breda, 't Is verwonderlijk hoe die fraaie, breede toon werd overgenomen door de dorpen! Wij zouden een prachtige pelgrimsreis kunnen maken langs de Brabant- sche dorpskerken van de vijftiende eeuw, toen de gothiek haar laatste liederen zong in het grauwe noorden. Een bondige opsomming kan een indruk geven van den architecturalen rijkdom van Brabant in zijn bloeitijd perk. Wij vinden in Leende een pieus (door Jos. Th. Cuypers) gerestaureerde kerk met toren, die beide veel inwendige en uitwendige stormen hebben overleefd; oud gemeubelte en gebruiksvoorwerpen maken van deze Sint Pieterskerk een kostbaarheid van de streek. De Sint Janskerk te Loon op Zand, door architect H. W. Valk in 1929 gerestaureerd en vergroot, staat hier reeds sinds 1394; de inwendige „versieringen" verdienen een duchtige opruiming, om niet te spre ken van het vergulde beeld dat als een blinkende ver gissing nabij het gebouw staat. In Sprang is de schilderachtige kerk sinds 1610 in ge bruik bij de hervormden. Beugen liet zijn Mariakerk van 1420 door dr P. Cuy pers in 1875 vergrooten en restaureeren.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 88