toefd, waar Willibrord omstreeks 700 gronden be zat. Bij zijn testament heeft Willibrord het patronaat der kerk van Waalre en Valkenswaard opgedragen aan de abdij van Echternach. De landbouwende ge meente heeft de goede betrekkingen met haar apostel eeuwenlang in eere gehoudende goederen van de abdij, waaronder het leen van den watermolen met aanliggen de gronden, droegen den naam „Sinte Willibrorder eigen". Tot het eind van de achttiende eeuw bewaarde Echternach de oude bezittingen. En de kerkelijke ge meente stelde zich onder de bescherming van Sint Wil librord, wien de parochiekerk werd toegewijd. Wanneer dit gebeurd is, weten wij niet. Maar er staat in Waalre nog een overblijfsel van het kerkje, dat in de twaalfde eeuw bezocht werd door de bevolking: een deel van het schip der kerk die in de vijftiende eeuw vergroot is, toen daar ook een baksteenen toren gebouwd werd die er nog staat. Van 1648 tot 1798 werd de kerk gebruikt voor den protestantschen eeredienst; daarna traden de katholieken er weder binnen, dié in 1854 een dwars- pand en een nieuw koor eraan bouwden. Zij bleven het historische bedehuis trouw, totdat zij omstreeks 1925 voldoende middelen in hun parochialen spaarpot had den om iets nieuws te bouwen dat voortaan hun tempel wezen zou. Deze nieuwe tempel werd voorzien van een soort toren en het oude, eeuwenheugende kerkje werd ontruimd. De oude baksteenen toren behoort tot de mooie Kempische bouwwerken, waarvan iedereen ter stond de eenvoudige, vriendelijke schoonheid erkent. Hij geeft karakter aan het dorpje en hij doet dit zoo nadrukkelijk, dat men geneigd is de parochianen van Waalre den bouw van hun nieuwe suikertaart-torentje te vergeven: zij zullen het zeker goed bedoeld hebben zooals dat heet. En na veel wikken en wegen is in 1943 de restauratie van toren en kerk, onder architectuur van Valk, gereedgekomen: het oud juweeltje schittert weer in Brabants kroon. 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 87