77 schuilplaatsen en in de grensstrook naar de zuidelijke Nederlanden. Enkele enclaves Gemert, Boxmeer, 't Land van Ravenstein, Bokhoven, vormden een uit zondering. In het Hollandsche deel van Brabant werd de vrijheid minder gebreideld. Gedurende de middeleeuwen waren de Brabantsche gouwen beroemd om den luister waarmee zij haar ge loof plachten te uiten. De hoofdkerken van 's Hertogen bosch en Breda staan daar nog als de welsprekende getuigen van de triomfante kerkelijke architectuur van Brabant in de vijftiende eeuw. De dorpen deden voor die geweldige scheppingen nau welijks onder, wanneer men hun omvang vergelijkt met dien van de beide steden. Zij bouwden met pleizier! Zij bouwden met een onloochenbare kracht. Zij bouw den met eerbied voor het heilige en met vreugde voor het alledaagsche. De oude Brabantsche dorpskerk uit de late middeleeuwen is nog steeds een vreugde voor het oog en een verkwikking voor den geest. Wie niet geheel gevoelloos is, komt er onder de bekoring van een geestesuiting die alle vormen wist te veredelen, alle ruimten te verfraaien, alle lijnen te vervroolijken. Hier heeft de steen haar eigen gedempte muziek. Uit den heel ouden tijd van vóór 1400 bestaan er nog enkele kerkjes: dat van Dennenburg bij Ravenstein (elfde eeuw) in tufsteen en baksteen; een tufsteenen Mariakapel (twaalfde eeuw) thans als Ned. Herv. Kerk in gebruik, te Oirschot; en de twaalfde-eeuwsche Wil- librorduskerk te Waalre. Waalre heeft een oude historie. Het wordt genoemd in de documenten waaruit geschiedkundigen de levens beschrijving van Sint Willibrord, den eersten bisschop van Utrecht, hebben opgebouwd. Daar, bij de schilder achtige rivier de Dommel, bezat Willibrord een land goed, hem geschonken door een aanzienlijk man. Niet gewaagd is de veronderstelling dat Willibrord en de Maastrichtsche bisschop Lambertus hier hebben ver-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 85