burgemeester H. Loeff, en door de handigheid van ar chitect Valk een romantisch uiterlijk en een rijk inner lijk verkregen. Zeer gelukkig was de gemeente Maar- heeze die het fraaie landgoed Cranendonk verwierf en de huizing door architect Roffelsen liet omtooveren tot een landelijk raadhuis van de goede soort. Oosterhout richtte, onder leiding van architect De Hoog, een van zijn deftige, slotjes tot raadhuis in. Waalwijk, dat wel eenige stadsallures heeft, maar toch nog tot de dorpen mag worden gerekend, vond in architect Kropholler den man, om door een wèl-doordachten en harmonisch-uit- gevoerden raadhuisbouw de heele gemeente op een hoo- ger plan te brengen. Waalre gaf aan architect Valk de kans te laten zien wat hij kon tusschen de wuivende hoo rnen van een geslaagd villapark: er staat nu een raad huis dat niet uit den toon valt. De ontginningsgemeente Someren liet Roffelsen een raadhuis bouwen, dat zeker tot de beste van den nieuwen tijd behoort: degelijk, voornaam en toch in harmonie met zijn omgeving, Ter- heijden met zijn monumentale kerk (in 1922 afge brand, door Jos. Cuypers gerestaureerd) gaf zichzelf een kloek raadhuis, door architect Berben langs den drukken weg gebouwd. Eethen verkreeg een juweeltje van eenvoud en sierlijkheid onder leiding van architect van Embden. De lijst wordt te lang om haar voort te zetten. Een inventaris van nieuwe raadhuizen is niet noodig om aan te toonen dat er in onzen tijd niet enkel veel, maar ook goed gebouwd is in de Brabantsche dorpen. Verscheidene plannen liggen nog gereed, waarvan de uitvoering op rustiger dagen wacht. De plannen kunnen inmiddels bezinken; daarvan worden zij niet slechter. De voornaamheid van de taak der gemeente, ook der dorpsgemeente, vraagt om een waardige huisvesting. Deze opvatting behoeft geen verdediging meer. De jeugd van thans zal zich nauwelijks kunnen voorstel len, dat men een kwart-eeuw geleden in enkele Bra- 72

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 80