zoo heel veel op te knappen, zooveel achterstand in te halen dien een kwade rechtsbedeeling veroorzaakt had,— zooveel zorg te besteden aan de bevordering van den welstand van de bewoners, die voor het overgroote deel een zwaren strijd om het dagelijksch brood te voeren hadden. Voordat de schrale bodem grondig verbeterd was, kon men niet denken aan uitgaven voor het uiter lijk van de administratie. De bouwende pastoors sche nen wel wonderen te doen, maar de burgemeesters be schikten niet over even mild vlietende bronnen. Eigen lijk duurde het tot 1900, eer men iets van beteekenis ondernemen durfde. Toen de wereldoorlog van 1914- 1918 alle gemeentebesturen deed zuchten over gebrek aan ruimte voor de uitoefening van hun taak, was de tijd weinig geschikt om aan 't bouwen te gaan. In de eerstvolgende jaren evenmin, want toen vroeg de volks huisvesting den voorrang. Tegen het einde van de jaren twintig en gedurende de jaren dertig, totdat de tweede wereldoorlog uitbarstte, kon door de dorpsgemeente besturen aan het bouwen van een raadhuis worden ge dacht, en toen is er gebouwd ook. Met meer of min der geluk, zooals steeds. Een bepaalde Brabantsche raadhuisbouwstijl kwam niet te voorschijn. Ook hier voor ontbrak eigenlijk de tijd. Er werd veel verbouwd en bijgebouwd; dit geeft niet altijd de gelukkigste re sultaten: men kan een kind goed kleeden met een ver maakt costuum van zijn vader, maar als de vader klei ner van gestalte is dan de zoon wordt de zuinigheid van de huismoeder een probleem voor den kleermaker. Een oude, ongebruikt-staande kerk of kapel is, indien dat tevens helpt tot redding van een monument, bruikbaar te maken als raadhuis, zooals men zien kan te Eersel waar de 15d'eeuwsche Lieve Vrouwekapel in 1918 deze transformatie onderging. Ook werd menige villa van een vertrekkend ingezetene aangekocht om een raadhuis ervan te maken: dat van Vught heeft door de mildheid van den eereburger van Beuningen, door de energie van 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 79