gewijzigd en geknoeid, maar sinds 1940 kan men het weer in zijn oorspronkelijken staat, ja, in zijn oorspron kelijke schoonheid bewonderen, dank zij den restaura tie-arbeid van architect A. A. Kok. Het is een vroolijk baksteenen gebouw van twee verdiepingen boven de kelderverdieping, die eerlang als raadskelder dienst zal doen. Oirschot met zijn schitterende kerk, zijn vroolijk raadhuis, zijn lommerrijk marktplein is wel gelukkig, dat het zooveel moois bij elkaar heeft in het hart van het ook aan ongerept natuurschoon zoo overrijke dorp! Klundert heeft zijn schitterend raadhuis van 1621, toen het eigenlijk meer stad dan dorp was, zooals nog te zien is aan de overblijfselen van de stadsversterkingen van 1583. Evenals Willemstad, dat zijn prachtig stadhuis van 1620 heeft, stond het zeer in de gunst van de prin sen van Oranje. De stadhouders hadden groote bedoe lingen met hun zorg voor Brabants westhoek, waar de eerste Willem opzettelijk een stad stichtte die echter nooit aan haar kinderschoenen ontwassen is. Ook Halsleren heeft zijn zeventiend'eeuwsch raadhuis: een juweeltje van 1633, in 1917 voortreffelijk gerestau reerd. Evenals de kerkenbouw stond ook de raadhuisbouw van 1648 tot 1800 vrijwel geheel stil in de Brabantsche dor pen. Dat omstreeks 1760 Raamsdonk zijn sierlijk bak steenen raadhuisje kreeg, beteekent geen uitzondering op dezen regel, want het dorp behoorde toen tot de pro vincie Holland. Enkel Etten met zijn klassicistisch, deftig raadhuis van 1776 en Lieshout dat in hetzelfde jaar zich een ge meentehuis van goede vormen ten geschenke gaf, be waarden hun gemeentelijke huisvesting uit dien benauw den tijd. Het kleine Erp (1791) en het grootere Princenhage (1792), Oudenbosch, Son en Fijnaart bezitten raadhui zen uit de laatste jaren, die aan Brabants wording voor afgingen. 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 77