HOOFDSTUK IV HET RAADHUIS EN HET MARKT PLEIN Green prettiger oogenblikken op een zomerschèn dag in het Brabantsche land dan een uurtje vertoeven op een van de mooie marktpleinen, die een dorpskarakter heb ben bewaard. Neem Etten, neem Hilvarenbeek, neem Oirschot, neem Deurne ik noem er slechts vier van de tientallen waar de linden of andere sappige hoo rnen het plein beschaduwen en met de zacht-groene tin ten van hun zware loover versieren en waar de plechtige lijnen van kerkgebouwen en voorname huizingen eer biedig bewaard zijn, dan weet gij meteen welk een waarde een mooi plein voor het dagelijksch leven heeft. Het is een middelpunt voor de bedrijvigheid van boeren en burgers, maar ook voor hun rust en ook voor hun feesten. Een dorp zonder marktplein is een gedrocht. Het mist de gelegenheid om zijn eigen leven te uiten. Het kan zijn menschen niet verzamelen. Het kan geen feest vieren, geen optocht tot zijn recht laten komen. Feesten en optochten op het marktplein, daarvoor hebben in den loop der eeuwen de Brabantsche schut terijen en schutsgilden gezorgd. De tijden moeten al heel benauwd zijn, voordat de gilden zich stil houden en de jaarlijksche teerdagen achterwege laten. In vrij wel elk dorp van Brabant heeft ten minste één gilde bestaan; een paar honderd hebben hun leven behouden of gerekt tot in onzen tijd. J. A. Jolles heeft in 1933 in zijn werk „De schuttersgilden en schutterijen van Noord-Brabant" een overzicht gegeven van hetgeen nog bestaat, en dat is niet zoo weinig. De oorsprong van de gilden ligt in het zeer verre verleden, in den tijd toen elke gemeente zich zelve te verdedigen had tegen 65 Het Brabantsche Dorp 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 73